Kimchi

Kimchi
Kimchi

Wreszcie wrzucam ten drogocenny przepis na bloga :). Jak samemu przygotować kimchi. Dużo, niedrogo i pysznie. Kimchi pod ręką daje dużo możliwości i dużo przyjemności 😉 Podstawa to znaleźć w azjatyckim sklepie koreańską pikantną paprykę (Red Pepper Powder), czyli Gochu Garu. To musi być koniecznie Gochu Garu, inne rodzaje pikantnej papryki niestety się nie nadają. Przygotowanie kimchi jest czasochłonne ale bardzo proste. Ja to lubię i szczerze polecam :).

Przepis na kimchi:

3 – 4 średniej wielkości kapusty pekińskiej

120 ml soli

Baza pasty:

0,5 l wody

30 ml mąki ryżowej (ok 2 łyżek)

30 ml cukru (ok 2 łyżek)

Warzywa:

2 szklanki dużej rzodkwi białej pokrojonej w zapałki

1 szklanka marchwi pokrojonej w zapałki

10 zielonych, grubych szczypiorów drobno pokrojonych

Pasta Kimchi:

1 główka czosnku (około 20 ząbków)

2 łyżeczki drobno posiekanego imbiru

1 średnia cebula pokrojona w kawałki

120 ml sosu rybnego

300 ml Gochu Garu

Kapustę pekińską nakrajam u podstawy, następnie wsadzam palce i rozrywam na pół. Każdą połówkę dokładnie myję przekładając liść po liściu i zostawiam na sitku żeby woda odciekła. Następnie każdą połówkę nacinam na około 3 – 4 cm na dole tak aby potem łatwo było ją przerwać na ćwiartki.

Każdą połówkę kapusty posypuję solą, znowu liść po liściu. Tak nasoloną kapustę układam w dużej misce jedną przy drugiej i odstawiam na 2 godziny. W ciągu tych 2 godzin cztery razy co 30 min obracam kapustę – te z dołu przekładam na górę. Kapusty puszczają sok, który miesza się z solą. W tej mieszance muszą się wymoczyć wszystkie kapusty i nabrać odpowiedniej słoności.

W międzyczasie przygotowuję bazę pasty kimchi. Wodę i mąkę ryżową dokładnie mieszam drewnianą łyżką i gotuję około 10 min, następnie dodaje cukier i gotuję około 1 min. Baza powinna mieć konsystencję jak kisiel. Odstawiam do wystudzenia. Następnie przygotowuję pastę kimchi, którą nasmaruję gotowe kapusty. Czosnek, imbir i cebulę miksuję w blenderze na gładką masę. Przekładam do miski, dodaję przygotowaną wcześniej bazę pasty, sos rybny oraz najważniejszy składnik – Gochu Garu. Wszystko dokładnie mieszam i dodaję pokrojone wcześniej warzywa. Pasta kimchi ma piękny czerwony kolor i cudowny zapach :).

Po 2 godzinach zmiękczania kapusty z solą muszę ją dokładnie wypłukać. Teraz mogę przerwać kapusty na ćwiartki wzdłuż nacięcia, które wcześniej zrobiłam. Kapusty płuczę dokładnie 3 razy liść po liściu i odstawiam na sitku aby odciekły.

Na koniec najprzyjemniejsza część :). Każdą ćwiartkę kapusty, znowu liść po liściu, smaruję pastą kimchi. Robię to w gumowych rękawiczkach, bo pasta jest bardzo ostra i bardzo barwi ręce. Tak przygotowane kapustki układam w naczyniu docelowym. Ja używam dużych, plastikowych pudełek. Z podanych ilości wychodzą mi 2 duże pudełka :).

Kimchi można jeść od razu ale to tzw. młode kimchi. Jest bardzo smaczne ale ja wolę jak nabierze swojej mocy :). Zostawiam kimchi na 2 – 3 dni w temperaturze pokojowej i kiedy powstały sosik po poruszeniu łyżką ma bąbelki wtedy chowam je do lodówki. W lodówce stoi już kilka tygodni i jest coraz lepsze. Podobno kimchi nigdy nie jest za stare 😉 Pyszne!

Dziękuję Ci Maangchi :).

Smacznego!

Kimchi

2 Comments Add yours

  1. Ciekawa propozycja 🙂 Kimichi serwujemy jako danie samo w sobie czy jako dodatek?

    Like

    1. jemto says:

      Kimchi jest świetnym dodatkiem do różnych koreańskich dań, np: zupy koreańskiej albo placka koreańskiego. Bardzo smaczne jest też jako danie samo w sobie:) Podobno to jedna z najzdrowszych potraw na świecie 🙂

      Like

Leave a comment